Zaujalo nás na The London Boat Show.


Jsou lodě, které nejde přehlédnout. Jedou z nich byl na londýnském veletrhu špičkový motorový člun Bladerunner 34 v provedení GT, GT4 a Sport od firmy Ice Marine Limited. Nejedná se však o závodní speciál, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o velmi rychlý rekreační člun s vlastnostmi formulové třídy.

Na první pohled zaujme zejména trup lodi, který je tvořen štíhlým hlavním trupem a dvěma trupy bočními. Nejedná se ale o trimaran, ale o trup typu „Tunnel Hull“. Takto řešený trup zajištuje perfektní prořezání vln, slušnou boční stabilitu a malou plochu v kontaktu s vodou a tím i malý plavební odpor. Při dosažení vyšší rychlosti nabírají tunely mezi trupy vzduch, tím je vytvářen přídavný aerodynamický vztlak, který „nadzvedává“ loď z vody.

Silueta trupu a podélné linie barevných ploch na trupu dávají této lodi nesmírně dynamický vzhled, který napovídá, že Bladerunner je opravdovým plnokrevníkem. Za designem trupu v ničem nezaostává ani vybavení a interiér. Samozřejmostí je hydraulické řízení, hloubkoměr, elektronický kompas, GPS, VHF rádio, chemické WC a trojice bilgepump v základní výbavě. Bladerunner je poháněn dvojicí třílitrových šestiválcových motorů, podle provedení dvoutaktních Mercury Optimax 225HP, čtyřtaktních motorů Honda BF225 nebo Mercury Promax X 300 HP u lodi v provedení Sport. Bladerunner dosahuje, při délce přes 10 metrů a hmotnosti přes 2000 kg, rychlosti až 85 mph (74 knots).

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..