1

Téma: Naprostý začátečník - rada vhodné plachetnice.

Dobrý den,
ve světě lodí jsem naprostý začátečník. Nedávno na dovolené na Lipně jsem procházel přístav a velmi mě zaujali plachetnice, tak, že o ní silně uvažuji. Sice jsem prošel už X stránek a nabídek plachetnic, ale rád bych si nechal poradit od místních zkušených. Moje představa: - mám rodinu (2x dospělí, 1x dítě 2 roky), vzhledem k tomu, že nemám tolik častu, tak bychom na lodi trávili "pár" víkendu v roce a to pouze po čR. Nejde mi o sportovní plachetnici, ale spíše rekreační - pohodlná a prostorná pro takovou rodinu. Plachetnice, které mě zaujali: Viva, Viko - určitě bude i spousta jiných smile Můj rozpočet na plachetnici je cca 250.000,- (jsem ochotný i připlatit). Byl bych rád, kdyby někdo dal i tip, kde je výhodné plachetnici zakoupit - cena, větší výběr atd.

Děkuji

2

Re: Naprostý začátečník - rada vhodné plachetnice.

Nejprve je lepší s někým zkušeným vyplout a osahat si vše na jakékoliv jiné lodi. Zaprvé se nauč8š nějaké manévry pod dozorem a nebudeš v začátcích tápat, popř. nerozbiješ loď. Za druhé přijdeš na to, jaká loď ti bude vyhovovat. Taky je dobré si rozmyslet, zda budeš loď mít trvale na vodě, nebo ji budeš tahat za autem. Další důležitá věc je, zda loď podléhající registraci, či nikoli. Taky jesli máš/nemáš VMP a zda si papíry chceš dělat? Nejlepší je navštívit nějakej jachťák a s někým se povozit, vyzkoušet si manévry u mola, v komoře a podobně. Druhá varianta je si půjčit loď na osahání v půjčovně.
Uvažovat, jakou loď koupit můžeš, až si tímhle projdeš. Jinak se ti může stát, že koupíš loď, nebudeš jí mít za čím tahat, kde ji nechat a nebo ti z nějakýho jinýho důvodu nebude vyhovovat.

3

Re: Naprostý začátečník - rada vhodné plachetnice.

Děkuji za odpověď. Papíry bych si chtěl udělat. Loď mám v plánu po celý rok kotvit - max. jí převést ke mě domu na zimu. Spíš se teď rozkoukávám. Když bych si papíry rozmyslel, je nějaká kloudná plachentice, která by pro rodinu vyhovovala ?

4

Re: Naprostý začátečník - rada vhodné plachetnice.

V Polsku jsou levnější použité lodě. Nejlevnější v Holandsku. Anebo ze švédska. Koukni se tady, adresy bazarů, procházej a vybírej:  http://www.plavidla.cz/forum/viewtopic.php?id=633  . samoliter.