Terrigal (Austrálie) 6. února (ČTK) – Další zkouška výkonnosti před blížící se olympiádou čeká jachtaře Martina Trčku. Během nadcházejícího mistrovství světa si ale reprezentant v lodní třídě Laser vyzkouší zcela odlišné podmínky, než jaké budou panovat v Číně. Regatu v Austrálii má totiž na rozdíl od Pekingu provázet silný vítr.

Trčka podřídil olympiádě veškerou přípravu. Na konci loňského roku dokonce vynechal i slavný závod ze Sydney do Hobartu, jehož se pravidelně účastní. Světový šampionát bude pro Trčku vyvrcholením přípravy v Austrálii, ale podobnost s olympijským závodem odmítá. Už jen kvůli rozdílnému počtu startujících, do Pekingu se kvalifikuje pouze 50 jachtařů.

„Bude to úplně jiný závod. V poli 160 lodí se totiž jezdí úplně jinak než v poli 50 lodí,“ uvedl pro ČTK Trčka. V Austrálii ho čekají také odlišné podmínky než v Číně, kde se jachtaři obávají téměř bezvětří. „Kvůli tomu jsem také začal shazovat váhu a tady v Austrálii bude naopak hodně foukat. Oproti loňskému MS v Cascais mám o tři až tři a půl kila méně, což může v silném větru trochu vadit,“ upozornil český jachtař.

Opravdovou generálkou na olympiádu pro něj bude až červencový evropský šampionát v Belgii. „Tam je vše, co v Pekingu – někdy slabý vítr, vlna a hodně proudů. Mistrovství světa rozhodně jako generálku na olympiádu neberu, jedinou podobností by mohla být velká vlna,“ uvažoval Trčka.

Přestože už má stejně jako Michael Maier a posádka Lenka Šmídová, Lenka Mrzílková účast v Pekingu jistou, nebere mistrovství na lehkou váhu. Rád by vylepšil 52. příčku z loňského šampionátu v Cascais.

„I když mi v podstatě o nic nejde, chci uspět. Mohlo by to totiž být moje poslední mistrovství světa v laserech. Jde i o prestiž, přeci jen je to mistrovství světa a navíc chci předvést, jaký potenciál se rodí v Čechách,“ dodal Trčka. Za největšího favorita považuje domácího obhájce titulu Toma Slingsbyho.

Sedmidenní regata začne prvními rozjížďkami ve čtvrtek, Trčka je tentokrát jediným Čechem na startu.

pha gi

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..