Brno – Na hladinu Brněnské přehrady byla v sobotu slavnostně spuštěna nová dopravní loď. Nese jméno Vídeň po partnerském městu Brna. Loď přišla na 15,5 milionu korun, může plout rychlostí 15 kilometrů za hodinu a na palubu se vejde 200 cestujících.

Loď zástupci Brna i Vídně pokřtili – rozbili o její bok láhev šampaňského. Poté ji technici po speciální konstrukci necelou půlhodinu spouštěli na hladinu. Zájemci pak mohli na první projížďku. V běžném provozu bude loď cestující vozit od pondělka.

Lodní doprava na Brněnské přehradě slaví letos 65 let od zahájení provozu. V jubilejním roce dopravní podnik koupil dvě nové lodě, další pojmenovanou po jiném partnerském městě Brna Utrecht bude dopravce spouštět na hladinu koncem května.

Na přehradě se dnes otevřela i nová výpravna. „Bude sloužit jednak jako zázemí pro posádku lodí, ale také jako pokladna pro zakoupení jízdenek,“ uvedla Škrancová. Vedle výpravny se v červenci otevře nové občerstvení. Nová budova stála pět milionů korun. V další etapě rekonstrukce přístaviště plánuje dopravní podnik opravit přístupovou cestu k nové výpravně a nástupním můstkům.

Dopravní podnik dnes zájemcům otevřel i loděnici v Brně-Bystrci. K vidění byl podle Škrancové třeba manipulační vozík pro loď, lidé se mohli dozvědět, jak se měří tloušťka plechu ultrazvukem, i jak vypadají lodní uzly a vlajková abeceda.

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..