Kapitán Steve Fossett se pokouší pokořit rekord.

V sobotu 7. února v 05:10.35 GMT odstartoval 125 stop dlouhý katamaran Cheyenne svou cestu kolem světa. Kapitán Steve Fossett se spolu s 12 členy posádky bude snažit doplout do cíle u ostrova Ushant za méně než 9 týdnů a překonat tak rekord Bruno Peyrona, který s katamaranem Orange trasu zdolal za 64 dní, 8 hodin, 37 minut a 24 sekund.

Už při plavbě na start si posádka užila své – vítr dosahoval rychlosti 45 uzlů a v nárazech až 60 uzlů. Teprve když se počasí zlepšilo a foukalo „jen“ 35 uzlů, rozhodl se kapitán proplout kolem ostrova Ushant a odstartovat. V průběhu plavby pak vítr značně zeslábl a včera v noci Cheyenne dokonce uvízla v bezvětří. Nyní už ale opět pluje a rychlostí 15 uzlů míří podél Portugalska na jih. Za rekordním časem Orange zatím zaostává zhruba o půl dne.

Aby Cheyenne překonala stávající rekord, musí do cíle doplout nejpozději 11. dubna ve 13:46:59 GMT. I tak by ale nemusela být držitelkou rekordu dlouho, protože na stejnou plavbu včera vyplul Olivier de Kersauson s trimaranem Geronimo a přípravy na plavbu vrcholí i u posádky nového katamaranu Orange Bruno Peyrona.

Zatímco Bruno Peyron teprve křtí v L’Orientu Orange II, Steve Fossett a Olivier de Kersauson se snaží na trase najít lepší vítr.

Cheyenne proplula kolem Madeiry a po čtyřech dnech na moři se nachází poblíž Kanárských ostrovů. Za rekordní plavbou Orange nyní zaostává o více než jeden den a ještě ke všemu jí na záda dýchá Geronimo.

Geronimo je na tom ve srovnání s Cheyenne trochu lépe – po dvou dnech na trase si sice také udržuje za rekordem Orange odstup, ale jde jen o pár hodin. Trimaran se blíží k Madeiře a zatím tedy urazil větší vzdálenost než Cheyenne za stejnou dobu. Neradostné srovnání pro Steva Fossetta…

Převzato z yc.actinet.cz

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..