Báječný nápad od firmy aqua signal Corporation.

Nový katalog „Light on Board 2004/2005“ firmy aqua signal přináší na 64 stranách úplný sortiment osvětlovací techniky pro motorová plavidla a plachetnice – poziční světla, kajutová svítidla, hledáčky, pojistkové a spínací panely a sirény.

Nás v tomto katalogu zaujal mimořádně jednoduchý nápad a neobyčejně praktický čtyřpolohový kombinovaný přepínač pozičních světel.

Klasicky bývá ovládání pozičních světel řešeno několika vypínači pro boční světla 120°30´, vrcholové světlo 225° a záďové světlo 67°30´ nebo (pokud to COLREG nebo ŘPB dovoluje) pro kombinovaná světla sdružená. Posádka potom ovládá jednotlivá světla podle toho, zda pluje na motor nebo plachty, případně kotví.

Aqua signal sdružil ovládání všech světel do jediného čtyřpolohového přepínače s polohami označenými:

  • symbolem propeleru
  • symbolem plachet
  • symbolem kotvy
  • symbolem OFF

Posádka tak nemusí uvažovat, které světlo rozsvítit. Stačí když navolí na přepínači příslušnou polohu podle režimu plavby a podle toho se rozsvítí potřebná poziční světla a osvětlení navigačních pomůcek. Navíc povytažením přepínače lze ve všech jeho polohách rozsvítit osvětlení paluby plavidla.

NAV-SWITCH lze použít také jako inspiraci a podobný přepínač pro loď zhotovit vhodným sestavením a zapojení stavebnicového spínače nebo jednoduchým přepínačem a diodovou maticí.

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..